Naším cieľom je vzdelávanie, podpora a sociálny rozvoj ľudí so zdravotným znevýhodnením, ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia, a ľudí z marginalizovaných komunít. Združenie realizuje vzdelávacie aktivity pre pedagogických pracovníkov pracujúcich s uvedenými skupinami na základných školách. Taktiež sa venujeme vzdelávacím a praktickým aktivitám v oblasti pestovania zeleniny, ovocia a byliniek ako jednoduchého nástroja na zabezpečenie obživy pre rodiny zo sociálne chudobného prostredia.
V roku 2015 vznikol náš prvý projekt s názvom "Komunitné záhrady POD HRUNOM"
, ktorý podporila nadácia Ekopolis. Išlo o miestne komunitné aktivity s cieľom založenia záhrady vo forme vyvýšeného záhonu a pestovanie papriky, paradajok, redkvičky, zemiakov za účelom získania obživy.
Pre veľmi dobré ohlasy projekt pokračoval v roku 2016 s podporou nadácie Ekopolis a Volkswagen. V tomto projekte sme učili sociálne znevýhodnené rodiny ako si pestovaním zeleniny zadovážiť obživu a pridali sme pestovanie kvetov a byliniek k skrášleniu svojho bydliska a začali sme s chovom sliepok, králikov a prasiatok.
V tomto roku nadácia Ekopolis podporila projekt s názvom „Školské záhrady ako prostriedok zaobstarania obživy". Využili sme záujem detí z predchádzajúcich ročníkov projektu a ponúkli sme spoluprácu na školách s cieľom zistenia možnosti rozvoja praktických zručností na pracovnom vyučovaní, technike rôznymi formami.
Nadácia ZSE podporila projekt „Inovatívne formy vyučovania v ŠZŠ". Nadácia IWCB Bratislava podporila projekt „Omaľovánka a pracovné listy pre žiakov ŠZŠ". Cieľová skupina týchto projektov boli žiaci ŠZŠ Humenné a študenti ŠUP Košice.
Po takmer 30-ročných skúsenostiach a nástupe tretej generácie rómskych detí do špeciálnej základnej školy sme presvedčení, že s rodinou treba začať pracovať oveľa skôr. Tri špeciálne pedagogičky pokračujú podľa vopred vypracovaného plánu a metodiky v poskytovaní ranej starostlivosti pre deti, ktoré z rôznych dôvodov nenavštevujú materskú školu.
Pomoc
osobám prichádzajúcim z Ukrajiny bola poskytovaná prvé dni priamo na hraničnom
priechode Ubľa - Malyj Bereznyj. Neskôr v telocvični ZŠ v Ubli a najdlhšie v
priestoroch Kultúrneho domu v Ubli. V Snine v priestoroch OZ Gaštanový koník
sme mali zberné miesto pre materiálnu pomoc, ktorá bola odovzdávaná rodinám po prechode na Slovensko a neskôr distribuovaná všetkým školám aa školským zariadeniam v Snine a okolí na prvotnú pomoc pri vzdelávaní ukrajinských detí. Neskôr sme spolupracovali so všetkými ubytovacími zariadeniami a
prenajímateľmi domov a bytov v okrese Snina pre osoby utekajúce pred vojnou
na Ukrajine.
Karpatská nadácia zrealizovala v roku 2022 besedu s názvom Živá knižnica pre študentov Gymnázia v Snine za účasti Romana Eštočáka, Ladislava Godlu a nášho občianskeho združenia Gaštanový koník. Prostredníctvom vyrozprávania jedinečných príbehov a osobného stretnutia s predstaviteľmi Živých kníh tak mali študenti možnosť vypočuť si osobne príbeh každej Živej knihy, a následne o nej spoločne v skupinách diskutovať. Za fotky ďakujeme administrátorom facebookovej stránky Gymnázium Snina a Karpatská nadácia. Zdroj:
Projekt je realizovaný od marca 2023 do októbra 2023 v grantovom programe Spolu pre deti od Karpatskej nadácie a Unicef . Pri aktivitách s keramikárkou a korytárom deti Materských škôl v Snine spoločne s učiteľkami a rodičmi zistia ako vyrábali hrnce z hliny a drevené nádoby naši predkovia. V oblasti ranej starostlivosti pomáhame rodičom a deťom zvládať obdobie pred nástupom do materskej školy, realizujeme vzdelávacie aktivity pre učiteľky materských škôl. Arteterapeutickými aktivitami pre rodičov prispievame k zvládaniu ťažkých situácii aj v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.
#spolupredeti
Gaštanový koník